تبلیغات
رحماء - :::: پاسخ به نظر دوستان ::::
موضوعات رحماء
نظرسنجی
در مجموع محتوای رحماء را چگونه ارزیابی می کنید ؟

صفحات رحماء
خبرنامه
سایتها و وبلاگهای پیشنهادی
درباره ...

Designed By : DavoodSysteM
Powered By : MihanBlog

:: :::: پاسخ به نظر دوستان ::::

   با سلام

   چند روز پیش مطلبی تحت عنوان هفته وحدت خدمت خوانندگان عزیز ارائه نمودم كه خوشبختانه ،  دوستان ، ما را مورد لطف قرار دادند ، در این میان خواهران بزرگوارم در وبلاگ ( كنیزان حضرت زهرا علیهاالسلام ) نقدی بر این مطلب داشتند كه به جهت آنكه ممكن است مورد سؤال دیگر دوستان باشد  ، بهتر آن دیدم كه نقد و پاسخ آن را در صفحه اصلی خدمت خوانندگان  ارائه دهم  :

   نظر وبلاگ كنیزان حضرت زهرا سلام الله علیها :

   سلام.خسته نباشین.

   ممنونیم که لطف کردین و بهمون سر زدین.ما اصولا نظر خودمون رو تو این زمینه ها که مخالف با نظر نویسنده هست رو نمیگیم چون به هر حال هر کی یه عقایدی داره که براش قابل احترامه.ولی چون شما محبت کرده بودین و گفته بودین که نظرمون رو راجع به نوشته تون بگیم؛نتونستیم روی شما بزرگوار رو زمین بذاریم. البته اینهایی هم که میگیم همه عقاید شخصیه ما هستش.

   راستش ما فلسفه وحدت بین شیعه و سنی رو نمی تونیم بپذیریم؛چون به نظرمون شیعه و سنی حتی یه نقطه اشتراک و وجه تشابه هم با هم ندارند.از توحید گرفته تا معاد که اصول دین است و تولی و تبری که فروع دین هستش.سنی ها در مورد ذات خداوند؛ بر خلاف عقاید شیعه،اعتقاد به محدودیت خدا در جسم دارن و خیلی اختلافات عقیدتی دیگه...

   از این جهت میگیم وحدت رو قبول نداریم؛چون سنی ها منکر خدا هستند به این دلایل:وقتی جانشین بلافصل پیامبر(ص)،یعنی مولی الموحدین،آقا امیرالمؤمنین علی(ع) که پیامبر اسلام(ص) از طرف خدا به مردم، در روز غدیر خم، معرفی کرده بود و از آنها بیعت گرفته بود و لعنت فرستاده بود بر کسانی که سرپیچی میکنند از امر ولایت آقا امیرالمؤمنین(ع)، رو قبول نکردند و ولایت رو نپذیرفتند ؛ در واقع پا روی امر ذات اقدس احدیت گذاشتند؛پس در نتیجه منکر امر خداوند تبارک و تعالی شدند.و هزاران دلیل دیگه ....

ببخشید از اینکه اینقدر طولانی شد.

در هر صورت ما هم خوشحال میشیم از نظراتتون استفاده کنیم.

این دو بیت شعر هم که به نظرمون خیلی خیلی قشنگه؛ تقدیم به شما بزرگوار....


** توحید لااله الاالله است **
** اسلام محمدًارسول الله است **

** بااین دوسخن کسی بجایی نرسید **
** چون رمز سخن علی ولی الله است **-:- اللهم اجعلنا من شیعة امیرالمؤمنین (علیه السلام) -:-
« التماس دعا »

پاسخ مهدی شهیدی به نظر

بسم رب الشهداء والصدیقین

   با سلام خدمت خواهران بزرگوارم در وبلاگ كنیزان حضرت زهرا علیها سلام

   از نقد دلسوزانه‌تان كه برگرفته از عشق مقدستان به ساحت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و بغض به دشمنان آنان می باشد كمال قدردانی را دارم

   من و شما در مبنا كه اصل تولی و تبری است با هم اختلافی نداریم و اصولا اعتقاد به تولی و تبری از ضروریات انكارناپذیر مذهب حقه تشیع است لكن در روش و منش با شما اختلاف نظر دارم .

   بنده هم قبول دارم یكی از الزامات وحدت میان دو گروه و یا جریان ، وجود وجه مشترك در میان آنها است و اگر بناست وحدتی باشد باید حتما چیز مشتركی در میان باشد .

  اولا این جفاست كه بگوییم هیچگونه وجه مشتركی میان ما و آنها نیست ، بله وجه اختلاف ما بسیار اساسی و بنیادی است و آن ولایت مولی الموحدین علیه السلام است و دیگر اختلافات ما نیز از آن نشأت می گیرد و ولایت امیرمؤمنان علیه السلام چیز كمی نیست كه بتوان از آن گذشت .

   معتقدان به وحدت قائل نیستند كه ما از اصول اساسی  بگذریم و خدای نكرده مستهلك در آنان شده و هم عقیده با آنها شویم ، همچنانكه حضرت امام كه خود طلایه دار این عقیده بودند ، طلیعه وصیت نامه خود را با حدیث شریف ثقلین آغاز نمودند و خود را مفتخر به مذهب اهل بیت دانستند .

   اعتقاد به اصل توحید و نبوت و معاد در میان ما مشترك است اگرچه در اینها هم اختلافاتی داریم ، همچنانكه در میان خودشان هم اختلافاتی در این زمینه وجود دارد مانند اختلاف های كلامی میان معتزله و اشاعره .

   ثانیا ما مفروض می گیریم كه هیچ اعتفاد مشتركی میان ما نیست ولی دشمن مشترك كه داریم ، بسیاری از گروه ها با آنكه هیچ اعتقاد مشتركی نداشتند ، گاهی در مقابل یك دشمن مشترك با هم متحد می شدند و اختلافات بعضا اساسی را كنار می گذاشتند كه نمونه آن در تاریخ بسیار یافت می شود .

   شما می بینید كه مسیحیان كاتولیك و پروتستان با وجود اختلافاتی بعضا اساسی تر از اختلافات ما با اهل سنت ، در مقابل مسلمانان متحد هستند و توطئه چینی می كنند و یا یهودیان هم اینچنین هستند .

   چرا ما مسلمانان نباید متحد باشیم ، حداقل به خاطر وجود دشمنی مشترك كه به پیامبر عزیز و بزرگوارمان آنگونه جسارت می كند و مقدسات ما را به سخره می گیرد .

مگر علی علیه السلام با عمر وجه مشترك داشتند كه امیر مؤمنان علیه السلام سكوت كردند و حتی برای بقای اسلام به او مشاوره دادند ؟ تا جایی كه عمر به نقل شیعه و سنی گفت لولا علی لهلك عمر .

   آیا نمی شود همچون ائمه طاهرین علیهم السلام برای حفظ اصل اسلام در مقابل دشمنان حقیقی اش دندان بر جگر نهاد ؟

   از طرفی من میان اولیاء طاغوت و توده مردم تفاوت قائلم ، آری باید نسبت به آنان كه در حق اهل بیت ظلم روا داشتند بغض داشت ولی نسبت به توده اهل سنت باید نگاه دلسوزامه و طبیبانه داشت و سعی در هدایت آنان داشت و این كار با ابراز بغض اگرچه مقدس میسر نیست و باید ابتدا با بیان فضائل اهل بیت علیهم السلام آنان را به حق متمایل نمود و به قول ما طلبه ها اثباتی تبلیغ كرد و نه سلبی .

   در پایان من هم بیتی مشهور را تقدیم می كنم :

   نماز بی ولای او عبادتی است بی وضو

   به منكر علی بگو نماز خود رها كند

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسكین بولایة علی بن ابیطالب

التماس دعا

یاعلی

 

 

 

 

 

:: نوع مطلب : مناظره ,

:: نوشته شده توسط : مهدی شهیدی در جمعه 1 اردیبهشت 1385 و ساعت 12:04 ب.ظ

:: ویرایش شده در جمعه 1 اردیبهشت 1385 و ساعت 12:04 ب.ظ

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین