تبلیغات
رحماء - توصیه های مقام معظم رهبری به حوزه ها
موضوعات رحماء
نظرسنجی
در مجموع محتوای رحماء را چگونه ارزیابی می کنید ؟

صفحات رحماء
خبرنامه
سایتها و وبلاگهای پیشنهادی
درباره ...

Designed By : DavoodSysteM
Powered By : MihanBlog

:: توصیه های مقام معظم رهبری به حوزه ها

بسم رب الشهداء

روز پنجشنبه جمعی از طلاب ، فضلا و مدرسین حوزه علمیه با رهبرمعظم انقلاب دیدار داشتند که در بیانات معظم له نکاتی جالب و درس آموز بود .

ایشان به چالش های اساسی پیش روی حوزه ها اشاره ای دقیق و حکیمانه فرمودند و با آسیب شناسی حوزه همه ما را به تعمق و فکر واداشتند .

زیاده گویی نکنم بهتر است گزارش این نشست سودمند را خدمت خوانندگان عزیز ارائه دهم .

در ابتدای این دیدار، هفده نفر از فضلا و اساتید حوزه‌های علمیه دیدگاههای خود را درخصوص مسائل مختلف علمی، آموزشی و تبلیغی حوزه‌های علمیه بیان کردند.

سپس حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به ظرفیت بسیار بالا و نسل بالنده کنونی حوزه‌های علمیه و خدمات علمی آنها تأکید کردند: آینده نگری، مدیریت تحول، برنامه‌ریزی علمی، بازنگری در متون آموزشی، سیاستگذاری متناسب با نیازهای علمی حوزه‌ها و ترسیم چشم انداز آینده، و اهتمام بیش از پیش به کرسی‌های آزاد اندیشی علمی از ضرورت‌های اساسی ادامه حرکت رو به رشد و افزایش نفوذ و تأثیرگذاری حوزه‌های علمیه با توجه به رشد سریع و پرشتاب تحولات و فناوریهای نوین است.

ایشان با تأکید بر لزوم نهادینه شدن آینده‌نگری در حوزه‌های علمیه، نقش شورایعالی حوزه علمیه قم، بزرگان و حضرات مراجع را در این خصوص یادآور شدند و افزودند: با توجه به مسئولیت سنگین حوزه‌های علمیه و روحانیت درخصوص دینداری مردم، اهمیت آینده‌نگری بسیار مضاعف است.

رهبر انقلاب اسلامی، تحول را مسئله‌ای اجتناب‌ناپذیر و حتمی دانستند و خاطرنشان کردند: کناره‌گیری از تحول موجب از بین رفتن و یا منزوی شدن خواهد شد بنابراین، تحول را باید پذیرفت و آن را در جهت صحیح مدیریت کرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تحول در حوزه‌های علمیه را ضروری خواندند و با تأکید بر لزوم تحول در شیوه‌های آموزشی، پژوهشی، متون درسی حوزه‌های علمیه و همچنین اعطای مدرک مستقل حوزه‌ای، افزودند: همه این امور برای تحول لازم است اما باید به گونه‌ای مدیریت شوند که تحول در جهت صحیح باشد و حوزه‌های علمیه از آفات مدرک‌گرایی، و یا کاهش سطح علمی و دانایی در امان بمانند.

ایشان مدیریت کارآمد را برای تحول بسیار ضروری دانستند و با تأکید بر انجام برخی اصلاحات به منظور تکمیل مدیریت حوزه‌های علمیه، خاطرنشان کردند: مهمترین کار در حوزه‌های علمیه سیاستگذاری است که شورایعالی حوزه علمیه باید ضمن توجه بیش از پیش به سیاستگذاری، با بهره گیری از دیدگاهها و نظرات فضلا و بدنه کارشناسی قوی موجود در حوزه‌ها، چشم انداز آینده حوزه‌های علمیه را با توجه به شتاب تحولات و پیشرفت علمی جهان تدوین کند.

رهبر انقلاب اسلامی در همین خصوص نهاد مدیریت در حوزه علمیه را بسیار با اهمیت دانستند و افزودند: یکی از نیازهای حوزه‌های علمیه، بهره‌گیری از یک شورای برنامه‌ریزی آگاه به شیوه‌های علمی و نوین برنامه‌ریزی است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین با تأکید بر لزوم جدی گرفته شدن کرسی‌های آزاد اندیشی افزودند: حوزه‌های علمیه همواره مهد آزاداندیشی و بحث‌های جدی علمی بوده‌اند بنابراین کرسی‌های آزاداندیشی باید به یک عرف در حوزه‌های علمیه تبدیل شوند و زمینه تحمل دیدگاههای مختلف علمی فراهم شود.

ایشان ضرورت تشکیل هیأت‌های علمی برای سطوح و رشته‌های مختلف علمی و رسمیت یافتن آن در حوزه‌های علمیه نیز تأکید کردند.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به ضرورت توجه به تبلیغ در داخل و خارج کشور، لزوم اهتمام بیش از پیش به غنابخشی محتوای مطالب و منابع را یادآور شدند و تأکید کردند: تشکیل یک مرکز به منظور تربیت طلاب برای تبلیغ در عرصه بین‌المللی لازم به نظر می‌رسد.

در این دیدار حجج اسلام آقایان حسینی خراسانی، مدرس و صاحب تألیفات متعدد – آذربایجانی، محقق و نویسنده در رشته روانشناسی - الهی خراسانی، محقق و مدرس حوزه علمیه – رفیعی، محقق حوزه و دانشگاه - حسینی ژرفا، محقق، نویسنده و شاعر - سهیل اسعد، از آرژانتین به نمایندگی از طلاب خارجی – شمالی، محقق و نویسنده در فلسفه و کلام جدید – عابدی، محقق و استاد دانشگاه در رشته حقوق – فرحانی، محقق و نویسنده و استاد دانشگاه – کاظمی، مدرس حوزه علمیه - میرمعزی محقق و نویسنده در اقتصادی اسلامی – مظلومی، محقق در فلسفه تطبیقی – نظافت، محقق و نویسنده – واعظی، محقق و نویسنده در فلسفه و اندیشه سیاسی – زاد هوش، مبلغ و مدرس، نظری – از مجمع نمایندگان طلاب و خانم بهشتی محقق و استاد جامعه الزهرا به بیان دیدگاههای خود درخصوص مسائل مختلف حوزه‌های علمیه پرداختند.

محور مطالبی که در این دیدار بیان شد عباتند از:

• لزوم بازنگری و جایگزینی متون آموزشی و درسی حوزه‌های علمیه تحت اشراف مراجع عالیقدر و مدرسان حوزه و تدوین نظام جامع حوزه‌های علمیه
• بومی‌سازی علوم به ویژه علوم انسانی و اهتمام جدی حوزه‌های علمیه به علوم انسانی
• نگاه استراتژیک به وحدت حوزه و دانشگاه
• اهتمام بیش از پیش رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی برای شناساندن نخبگان و محققان ، و ظرفیت‌ها و پژوهش‌های حوزه
• بازتعریف جایگاه حوزه در فعالیت‌های فرهنگی و علمی کشور و نحوه تعامل مراکز علمی و فرهنگی با حوزه‌های علمیه
• ایجاد فضای نقادی و آزاداندیشی در مباحث علمی
• ضرورت هماهنگی در مسائل مربوط به تبلیغ و مبلغان و آموزش شیوه‌های مختلف و نوین تبلیغ
• لزوم آشنایی بیش از پیش با ادبیات فارسی و فن خطابه
• برنامه‌ریزی جامع و دقیق‌تر برای طلاب خارجی
• ایفای نقش فعال‌تر حوزه برای نشر معارف دینی و پاسخگویی به نیازها در عرصه بین‌المللی
• صیانت از جایگاه فلسفه اسلامی در حوزه علمیه قم
• اهتمام جدی‌تر به پژوهش و تحقیق در حوزه‌های علمیه به ویژه درخصوص مسائل فقهی
• برنامه‌ریزی فراگیر برای مسائل آموزشی و پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران به ویژه تحقیق و پژوهش در خصوص مباحث روز زنان و خانواده
• بهره‌برداری هدفمند و متمرکز از فناوریهای نوین اطلاعات و رسانه‌های الکترونیک برای عرضه جهانی تولیدات علمی حوزه‌های علمیه
• توجه سازمان یافته‌تر به قرآن و نهج البلاغه در حوزه‌های علمیه
• گسترده شدن تشکیلات اداری پژوهشکده‌ها و مراکز حوزوی
• توجه به محتوا و کیفیت پژوهش‌ها همزمان با رشد کمی پژوهشکده‌ه
• ایجاد رشته‌های تخصصی در حوزه‌های علمیه

منبع : سایت دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

:: نوع مطلب : عمومی ,

:: نوشته شده توسط : مهدی شهیدی در یکشنبه 11 آذر 1386 و ساعت 12:12 ب.ظ

:: ویرایش شده در یکشنبه 11 آذر 1386 و ساعت 10:12 ق.ظ

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین