تبلیغات
رحماء - ماه شگفتی ها
موضوعات رحماء
نظرسنجی
در مجموع محتوای رحماء را چگونه ارزیابی می کنید ؟

صفحات رحماء
خبرنامه
سایتها و وبلاگهای پیشنهادی
درباره ...

Designed By : DavoodSysteM
Powered By : MihanBlog

:: ماه شگفتی ها

بسم الله الرحمن الرحیم

ماه ذیحجه ، آخرین ماه از سال  هجری قمری است که متبررک است به فریضه الهی حج ووقایع وافتخاراتی که در این ماه مبارک نصیب امام اول مسلمین حضرت علی (علیه السلام )گردیده است .

  • از جمله افتخاراتی که نصیب امام (علیه السلام ) گردید ابلاغ سوره برائت به مشرکین مکه در اولین روز از ماه دیحجه می باشد.

  • افتخار دیگر حضرت، ازدواج با دختر پیامبر اعظم (صلی الله علیه وآله وسلم) که در روایتی روز اول ودر روایتی دیگر روز ششم این ماه به وقوع پیوست .

  • بستن در خانه های صحابه است که به خانه خدا ومسجد شریف باز می شد ؛ غیر از خانه امیر المومنین(علیه السلام ) که این اتفاق در روز عرفه یعنی نهم این ماه بزرگ به وقوع پیوست.

  • شب« لیله المبیت »  در شب 24 این ماه اتفاق افتاد وحضرت علی (علیه السلام ) با شجاعت در بستر پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم ) خوابید وهجرت پیامبر اسلام به مدینه که مبدا تاریخ مسلمین وسر آغاز عضمت اسلام است از همان شب شروع شد. در عضمت آن شب پیغمبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم)فرمودند: هرنفسی که علی (علیه السلام ) در آن شب می کشیید از عبادت جهانیان برتر بود ، زیرا با این عمل حضرت علی (علیه السلام )  حاضر شد جان خود را فدای حضرت رسول (صلی الله علیه وآله وسلم ) نماید.

  • دیگر افتخارات آن حضرت در این ماه ، نزول سوره « هل اتی » که در شان وی وخاندان شریفش بود که در 25 این ماه واقع شد وباعث شد آن ایثار وفداکاری بزرگی  بود که آن حضرت و خانواده بزرگوارش در ظرف سه روز که روزه نذری داشتند  ، در موقع افطار ،غذای خود را در راه خدا به مسکین ، تییم واسیر دادند وخود با آب ، روزه گشوده وبا گرسنگی سر کردند.

  • « انما ولیکم الله  ورسوله والذین آمنوا  الذین یقیمون الصلواه ویوتون الزکواه وهم راکعون » مربوط به خاتم بخشی آن حضرت که دلیل بر اثبات امامت و ولایت  ایشان می باشد ، در این ماه اتفاق افتاده است.

  • مهمترین افتخاری که نصیب حضرت علی  در این ماه گردید ، رسیدن به مقام جایگاه امامت بود که در واقعه «غدیر خم » رخ داد وپیامبر اسلام در برابر چندین هزار مسلمان دستان حضرت علی  (علیه السلام ) را را بالا برده وفرمودند : « من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم وآل من والاه وعاد من عاداه وانصر من نصره واخذل من خذله » یعنی هرکس که من مولای اویم ، علی نیز مولای اوست ، خدایا دوست بدار هرکه علی را دوست دارد ودشمن بدار هر که علی را دشمن دارد ویاری ده هر که علی را یاری دهد ومنکوب کن هر که ترک یاری علی نماید.

  • در 24 این ماه روز مباهله  ونزول آیه شریفه «انفسنا» از افتخارات حضرت علی (علیه السلام ) می باشد .  خلاصه آن این است پس از مباحثه طولانی پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) با نصاری وقتی نتیجه ای حاصل نشد ونصاری اصرار ورزیدند آیه « انفسنا » به شرح ذیل نازل گردید :

  • « فمن حاجک من بعد جائک من العلم فقل تعالوا ندع ابنا ئنا وابنائکم ونسائنا ونسائکم وانفسنا وانفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنه الله علی الکاذبین» یعنی ای پیامبر ، هر کس پس از علم تو بر حقانیت خویش از این پس با تو محاجه ومکابره کند ، بگو بیایید شما وفرزندان ، زنان وکسانی که به منزله جان خود آنها را دانسته وگرامی می شماریم حاضر کنیم و در حق یکدیگر نفرین نماییم تا هر یک از ما وشما باطل است نابود گردد.             

در این آیه منظور از «ابنائنا» حسنین (علیها السلام )   ومنظور از نسائنا حضرت زهرا (سلام الله علیها ) می باشد ومنظور از انفسنا حضرت علی (علیه السلام ) می باشد که خداوند متعال او را به منزله نفس شریف وجان گرامی پیامبر اکرم ( صلی الله علیه وآله وسلم ) اعلام نموده است.

واز این که نصاری حاضر به مباهله با پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم )نشد وتسلیم گردید ، مبین نبوت پیامبر وامامت علی (علیه السلام ) وحسنین است. که از شخصیت والایی برخوردار بوده اند که جذبه آنها نیز دشمنان اسلام را ناکام وبه عقب می راند.

این تمام افتخاراتی است که در ماه ذیحجه نصیب مولایمان امیر المومنین  علی (علیه السلام ) گردید وجمع شدن این همه اتفاق در یک ماه خاص وبرای یک شخص از عجائبی است که رموز الهی  پاسخگوی آن می باشد.      

والسلام

 

 

:: نوع مطلب : عمومی ,

:: نوشته شده توسط : علی مسعودی در یکشنبه 25 آذر 1386 و ساعت 11:12 ق.ظ

:: ویرایش شده در یکشنبه 25 آذر 1386 و ساعت 11:12 ق.ظ

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین