تبلیغات
رحماء - روزنامه نگاری غیردینی
موضوعات رحماء
نظرسنجی
در مجموع محتوای رحماء را چگونه ارزیابی می کنید ؟

صفحات رحماء
خبرنامه
سایتها و وبلاگهای پیشنهادی
درباره ...

Designed By : DavoodSysteM
Powered By : MihanBlog

:: روزنامه نگاری غیردینی

بسم رب الشهداء

 

 

تکریم ارزشهای دینی و مقدسات ادیان و مذاهب، جزء مقدمات اولیه دینداری در هر آیین و مسلک اعتقادی به شمار می رود.

دین مبین اسلام که به عنوان آخرین و کامل ترین ادیان آسمانی است،از این قاعده مستثنی نبوده و بلکه نسبت به ادیان دیگر از ارزش بسیار بالا تری برخوردار می باشد.

آموزه های دینی و اعتقادی ما شیعیان به اینگونه است که تمامی امور دینی و اعتقادی از قبیل آیات قرآن و حضرات معصومین (علیهم السلام) در نظر آحاد مردم عزیز بوده و سبک شمردن آنها گناهی بس بزرگ است.

از همین رو همه شهروندان کشور اسلامی به حکم شرع و قانون می بایست به اعتقادات اکثریت جامعه احترام گذاشته و باعث وهن مقدسات نگردند.

جامعه مطبوعاتی و روزنامه نگاران که مسئولیت بسیار خطیر ارشاد و اطلاع رسانی صحیح به مردم از عمده وظایف آنان محسوب می گردند،به طریق اولی باید احترام به مسایل دینی و رعایت حداقلی مسایل اسلامی را سرلوحه فعالیتهای خویش قرار دهند.

متاسفانه برخی از فعالین عرصه مطبوعات و رسانه ها از این مهم غافل شده و در غالب اوقات آخرت خویش را به ثمن بخس دنیای سیاست و تحزب می فروشند.سیاه نمایی و بزرگنمایی نقایص حزب مقابل و استفاده از هزاران دروغ و نیرنگ برای اثبات حزب یا گروه خود، قسمتی از این بردگی مطبوعاتی است.

انتخاب تیترهای چالشی و تحریک آمیز به خاطر جلب توجه مردم در مطالبی که اصلا محتوای آنها با تیترانتخابی همخوانی ندارد، نوعی دیگر از فریب هاست.

چینش تیتر و عکسهایی که در مجموع مفاهیم خاصی را القاء می نمایند و غالبا در صفحه اول مطبوعات به چاپ می رسند از شاخصه های بارز مطبوعاتی هاست .

مهمتر از اینها تبلیغ تفکرات ضد دینی ، ضد ارزشی و غیر انسانی در برخی از این نشریات از نان شب هم واجب تر بوده و گویی به این امور ملزم و متعهد گردیده اند. جالب اینکه تمامی این فعلیتها از بیت المال مسلمین و مستضعفین اداره می شود. خوشبختانه تعدادی از این نشریات اخیرا متوقف گردیدند.

اگر بخواهیم در مقام احصاء نقاط ضعف و پیچیدگیهای دنیای پر التهاب مطبوعات و رسانه ها وارد شویم نکات بسیار زیادی قابل بررسی و تبیین است، لکن نگارنده فقط به عنوان اشاره و تذکر به مطالبی پرداخته است.

صرف نظر از همه اینها نکته ای بسیار تعجب انگیز در این عرصه وجود دارد که سالهاست روال عادی این جماعت گردیده است. خواننده محترم اگر نگاهی گذرا به صفحه اول برخی از نشریات بیاندازد ،یقینا متوجه این مطلب خواهد شد.

استفاده از آیات شریفه قرآن در لوگوی روزنامه های چاپ ام القرای اسلام یعنی ایران مسئله ای بسیار ناپسند است  داستان وقتی غم انگیز می شود که همه می دانیم این روزنامه ها پس از مطالعه در سبزی فروشیها یا کف تاکسیها به عنوان رطوبت گیر و در جاهای نامناسب دیگری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

همینطور استفاده از الفاظ جلاله ای که لمس کردن آنها بدون وضو مشکل شرعی دارد،در صفحات مختلف این روزنامه ها از دیگر مصادیق این حکایت درد ناک است.

در آخر امیدواریم دست اندرکاران این عرصه در رعایت مسایل شرعی و دینی کمی دقت اعمال نمایند، چرا که ادامه این روند و توهین به مقدسات قابل تحمل نبوده و در شان مردم ایران نیست.

:: نوع مطلب : عمومی ,

:: نوشته شده توسط : ابوالفضل ساعی در یکشنبه 25 آذر 1386 و ساعت 11:12 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین