تبلیغات
رحماء - خرافات آفت دین
موضوعات رحماء
نظرسنجی
در مجموع محتوای رحماء را چگونه ارزیابی می کنید ؟

صفحات رحماء
نمایش نظرات 1 تا 30

سوره فتح ( بخش اول )

تفسیر ترابطی سوره فتح (مقدمه)

خبرنامه
سایتها و وبلاگهای پیشنهادی
درباره ...

Designed By : DavoodSysteM
Powered By : MihanBlog

:: خرافات آفت دین

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از عواملی که از اهمیت دین می کاهد وباعث می شود که کم کم اعتبار خود را از دست بدهد وجود وگسترش خرافات می باشد .

همان طور که وقتی ما مگسی در لیوان پر از آب گوارا وتمیز  مشاهده می کنیم هر چند که تشنه باشیم ولی میل به خوردن  آن نداشته واز آن متنفر می گردیم، وجود خرافات نیز به همین منوال می باشد، انسانهایی که تشنه دین ومعارف الهی می باشند با دیدن این همه خرافات های مختلف  از دین منزجر و فراری می شوند.

حضرت حق جل وعلا در سوره مومنون آیات 52تا 54 اینگونه می فرماید :

ما همه مردم را از یک امت واحد آفریدیم تا مرا پرستش کنند ، اما این مردم هستند که بر اثر منافع شخصی وهواهای نفسانی گرایش به خرافات ودین های بشری پیدا کرده واز راه حق که همان راه مستقیم باشد منحرف شده وبه دام شیاطین می افتند.

بر همین اساس نکته تاریخی را از حضرت امیر المومنین علی (علیه السلام)جهت عبرت تیمنا وتبرکا ارائه می نماییم .  

امیر المومنین علی (علیه السلام ) وسپاهیانش ، سوار بر اسبها ، آهنگ حرکت به سوی نهروان داشتند . ناگهان یکی از سران اصحاب رسید ومردی را همراه خود آوردوگفت: یا امیر المومنین،این مرد ستاره شناس است ومطلبی دارد می خواهد به عرض شما برساند.

ستاره شناس هم گفت : یا امیر المومنین ، در این ساعت حرکت نکنید ، اندکی تامل کنید، بگذارید اقلا دو سه ساعت از روز بگذرد ، آنگاه حرکت کنید .

حضرت فرمودند چرا؟

ستاره شناس پاسخ داد : چون اوضاع کواکب دلالت می کند که هر که در این ساعت حرکت کند ، از دشمن شکست خواهد خورد وزیان سختی بر او ویارانش وارد خواهد شد ، ولی اگر در ساعتی که من می گویم حرکت کند ،ظفر وپیروزی نصیب او خواهد شد وبه مقصد خواهد رسید .

با شنیدن این سخنان حضرت ازاو پرسید : این اسب من آبستن است ،آیا می توانی بگویی کره اش نر است یا ماده ؟ستاره شناس گفت : اگر بنشینم حساب کنم ، می توانم.

حضرت فرمودند : دروغ می گویی ، محمد ، (صلی الله علیه وآله وسلم) رسول خدا ،چنین ادعایی که تو می کنی نکرد. آیا تو ادعا داری که بر همه جریانهای عالم آگاهی و می فهمی در چه ساعت خیر ودر چه ساعت شر می رسد ، پس اگر کسی به تو با این علم کامل واطلاع جامع اعتماد کند ، به خدا ، نیازی ندارد .  

سپس به مردم  رو کرده وفرمودند : مبادا دنبال این چیزها بروید ، اینها منجر به کهانت و ادعای غیبگویی می شود ، کاهن ، همردیف کافر و کافر در آتش است . آنگاه رو به آسمان کرد وچند جمله دعا مبنی بر توکل واعتماد به خدای متعال خواند. سپس رو کردبه ستاره شناس وفرمود: ما مخصوصا بر خلاف دستور تو عمل می کنیم  وبدون درنگ ،همین الان حرکت می کنیم.

حضرت فورا فرمان حرکت داد وبه طرف دشمن پیش رفت . در کمتر جهادی به قدرآن جهاد ،پیروزی وموفقیت نصیب حضرت علی (علیه السلام)  شده بود.

وسائل الشیعه  ج: 2 ص 181

یکی از مواردی که مخصوصا طی سالهای اخیر ، با رشد فزاینده ای در جامعه روبررو بوده است ، ادعای کهانت ،غیبگویی و ... واعتقادی برخی از مردم به گفته های خرافی وادعاهای کذب چنین افرادی است.

رواج این پدیده ، ضمن آنکه جامعه را با رکود وبعضا نا امیدی و یا امید های کاذب روبرو  ساخته وروحیه کار ،تلاش ،اعتقاد ،ایمان و توکل به خدا را از مردم سلب می نماید ، باعث اضمحلال فرهنگی ودینی جامعه اسلامی شده و واقعیات دینی را با ابهام روبرو می سازد.

وراه کار خوب برای جلو گیری از انتشار این پدیده شوم ، افشای به موقع و رسوا ساختن مدعیان دروغین است که در این سرگذشت ، بخوبی در سیره علی (علیه السلام) مشهود ومشخص بود.

ازخوانندگان محترم این مطلب تقاضامندیم راه کارهای مورد نظر خود را جهت مبارزه با این گونه پدیده ها ارائه نمایند.

 

:: نوع مطلب : عمومی ,

:: نوشته شده توسط : علی مسعودی در چهارشنبه 28 آذر 1386 و ساعت 09:12 ق.ظ

:: ویرایش شده در چهارشنبه 28 آذر 1386 و ساعت 09:12 ق.ظ

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین